Tournament Results Tuesday: Rickson Gracie Cup 2009

by Caleb on July 7, 2009

As part of our ongoing effort to bring you the details of Brazilian jiu-jitsu and submission grappling news from all parts, here are the partial results of the 2009 Rickson Gracie Cup which took place June 27th in Japan. We received the updated details you see below from the Japanese Jiu-Jitsu Federation.

Rickson Gracie‘s son Kron was expected to compete in the black belt middleweight division, but his name did not appear in the below results. When we inquired with the JJJF on the matter, we received this statement:

Kron Gracie did not compete. He ended up arriving only a day before the championship, due to Visa problems, so he was not in condition to compete. But he was there the whole time giving his support.

If you are a tourney organizer, we encourage you to send us the results of your Brazilian jiu-jitsu and submission grappling events too. If you are a competitor, feel free to send us a write up of your competition experience as well! Details are here.


BLACK /ADULT / PLUMA

1.ROBSON MOURA (NOVA UNIAO)
2. JOAO PAULO KURAOKA (AXIS)
3. IKUTA MAKOTO (TRUST JIUJITSU ACADEMY)
3. TADASHI MURAKAMI (PUREBRED-KYOTO)

BLACK / ADULT / PENA

1. RAFAEL MENDES (ATOS JIU-JITSU)
2. KATANIWA KATSUNORI (AXIS CHIBA)
3. KITAHARA NOBUHIKO (AXIS)
LEE HEE SUNG(KOREA BJJ)

BLACK / ADULT / LEVE

1. GUSTAVO DANTAS (NOVA UNIAO )
2. SILVA RENATO (INFIGHT JAPAN )
3. SUTO YOSKI (GRACIE BARRA AICHI)
VITAL ADALBERTO (KRAZY BEE)

BLACK / ADULT / MEDIO

1.BARBOSA ABMAR (DRYSDALE JJ)
2.KONDA TETSUYA ( RED SHARK)
3.FERNANDES MAX (EXTREME BARBOSA)

BLACK / ADULT / MEIO-PESADO

1.JOAO YOSHIMURA (BLACK BELT JIU-JITSU CLUB)
2. SHINKAWA TAKESHI (TEAM LEGNUM)

BLACK / ADULT / ABSOLUTE

1.JUNIOR CALVACANTE (JAWS)
2. JOAO YOSHIMURA (BLACK BELT JIU-JITSU CLUB)
3. FERNANDES MAX (EXTREME BARBOSA)
KATSUNORI KAWANIWA (AXIS CHIBA)

BLACK / MASTER / LEVE

1.ALEXANDRE OGAWA (OGAWA HEKINAN)
2.EVALDO SANTOS (DAMM FIGHT JAPAN )
3. ROGERIO CRISTO (ROCHA TOYOKAWA)
3.FUKUZUMI SHINSUKE (FUKUZUMI JIU-JITSU)

BLACK / MASTER / MEDIO

1.OHTA ADEMIR (GRACIE BARRA FUJI)
2.DASILVA GILBERTO CAETANO(CARLOS TOYOTA)
3. EDSON LUIS MISSIO (ACAO JIU-JITSU)

BLACK / MASTER / MEIO-PESADO

1.VIEIRA REGINALDO SHIBUYA (EXTREME BARBOSA)
2.TANI TSUYOSHI (TANI TEAM)

BLACK / MASTER / SUPER-PESADO

1.CARIOCA CRISTIANO (CARIOCA JIU-JITSU)
2.KAMPHUIS STEPHEN (FABRICIO JIU-JITSU)
3.JUNIOR CAVALCANTE (JAWS JIU-JITSU)

BROWN / FEMININO / PENA

1.SAYAKA SHIODA (AACC)
2.AKIKO NINOMIYA (NASCER DO SOL)

BROWN / ADULTO / GALO

1. ITO KEI (AXIS)
2. KOBAYASHI FUMIAKI (ALIVE)

BROWN / ADULTO / PLUMA

1 YUUICHIRO MIZUDAIRA (X-TREME ACADEMY KAWASAKI)
2. KITAMURA KIYOSHI (NOVA UNIAO JAPAN)
3.YUJI KURAGE (PARAESTRA-CHIBA)
TODOKORO MASAAKI (PARAESTRA GIFU)

BROWN / ADULTO / PENA

1. YOSHIDA YUTA (NOVA UNIAO JAPAN)
2. HIRATA RYU (TEAM LEGNUM)
3. TABATA SILVIO ROGERIO (PARAESTRA GIFU)
UEHATA TETSUO (TANI TEAM)

BROWN / ADULTO / LEVE

1. AKIRA HOSOWAKA (ALIVE)
2. KOYAMA YAKAYUKI (FUKUZUMI JIUJITSU)
3. MAKINO TARO (GRACIE BARRA NAGANO)
GUIYU MAEDA (EXTREME BARBOSA)

BROWN / ADULTO / MEIO-PESADO

1.YEOMANS PHILIP (AXIS)
2. WALEVEIN FERNANDO (BONSAI JIU-JITSU JAPAN)
3.TAKESHI MATSUMURA (BARBOSA JAPAN TOKYO)

BROWN / ADULTO / PESADO

1.TSUSHIMA FERNANDO (AXIS)
2.BUENO FELIPE (DRYSDALE JJ)
3. SYUSEI TAGAWA (FUKUZUMI JIU-JITSU)
LEME WILSON (TANI TEAM)

BROWN / ADULTO / PESADISSIMO

1. WANDERSON AMAKAWA (CARLOS TOYOTA)
2. MONMA GILBERTO (CARLOS TOYOTA)
3. MAORIMOTO TAKESHI (TEAM LEGNUM)

BROWN / ADULTO / ABSOLUTO

1.YEOMANS PHILIP (AXIS)
2.BUENO FELIPE (DRYSDALE JJ)
3. MONNMA GILEBERTO (CARLOS TOYOTA)
BASSO RODRIGO (OGAWA HEKINAN)

BROWN / MASTER / LEVE

1.MATSUOKA MARCIO TERERE
2.YUTAKA SENDA (TEAM LEGNUM)
3.SHIMIZO JOHNNY (TANI TEAM)
AZUMA YOSHIKAZU (TEAM LEGUNUM)

BROWN / MASTER / LEVE

1. TAKIZAWA KEISUKE (KOWLOON BJJ)
2. BUENO FLAVIO (GRACIE BARRA YAMANASHI)
3. SASAHARA FILHO (GRACIE BARRA HUMAITA)

BROWN / MASTER / MEIO-PESADO

1. JASON ROEBIG (AXIS AUSTRALIA)
2. MITSUNAGA GERSON (TOKAI BRAZILIAN JIU-JISTU)
3. BASSO RODRIGO(OGAWA HEKINAN)
PRADO FERNANDO (GRACIE BARRA YAMANASHI)

BROWN / SENIOR / PLUMA

1.SHIGENORI SUSUKI (PUREBRED – ARENA)
2. KUNO TOMOHIRO (TANI TEAM)

BROWN / SENIOR / MEDIO

1. ITO HIEYUKI(TEAM LEGNUM)
2. MARCELO IWASAKI (GRACIE BARRA FUJI)
3. LOPES CHUMACERO (CUNHA JIU-JITSU TEAM)

PURPLE / ADULTO / GALO

1. YOJI TSURUMAKI (AXIS)
2. KOUTAROU MATSUMOTO (GRIP JIU-JITSU TEAM)
3. LEE SANGSU (TRUST JIU-JITSU ACADEMY)

PURPLE / ADULTO / PLUMA

1. YUTA KUWAHARA (ALIVE)
2. CHOI KYU HWAN (KOREA BJJ)
3. YOUICHI MURASE (AXIS)
JONATHAS SAKATA (GRACIE BARRA AICHI)

PURPLE / ADULTO / PENA

1. RICARDO VICENTE YAGI (JAWS JIU-JITSU)
2. KENGO IKUTA (TRUST JIU-JITSU ACADEMY)
3. CARLOS KIMURA (TOKAI BJJ)
LEE HEE TAE (KOREA BJJ)

PURPLE / ADULTO / LEVE

1. ROBERTO SATOSHI (BONSAI JIU-JITSU JAPAN)
2. MITSUHARU MIYAHARA (BUSHIDO JIU-JITSU)
3. YOSHIHIKO NAKAYAMA (JAWS JIU-JITSU)
HIDEAKI TAINAKA (TANI TEAM)

PURPLE / ADULTO / MEDIO

1. LEANDRO KUSSANO (OGAWA HEKINAN)
2. HUDSON ALAN MOKI (ACAO JIU-JITSU)
3. HENRIQUE DOMINGUES (ACAO JIU-JITSU)
RENDERSON KURAHARA (TENSAI JIU-JITSU)

PURPLE / ADULTO / MEIO-PESADO

1. RANGEL YAMAGUCHI (GRACIE BARRA FUJI)
2. ADRIANO MAGALHAES (ACAO JIU-JITSU)
3. RODRIGO FUJITA (DAMM FIGHT JAPAN)
FABIO SUGAWARA (INFIGHT JAPAN)

PURPLE / ADULTO / SUPER-PESADO

1. ELIOT KELLY (BUSHIDO JIU-JITSU)
2. TETSUYA UCHIYAMA (JAWS JIU-JITSU)

PURPLE / ADULTO / PESADISSIMO

1. YUJIRO NAKAMURA (GRACIE HUMAITA JAPAN)
2. PEDRO TOMIKAWA (CARLOS TOYOTA BJJ)
3. WELLINTON MANDUCO (CARLOS TOYOTA BJJ)

PURPLE / ADULTO / ABSOLUTO

1. RANGEL YAMAGUCHI (GRACIE BARRA FUJI)
2. ELIOT KELLY (BUSHIDO JIU-JITSU)
3. FABIO SUGAWARA (INFIGHT JAPAN)
LEANDRO KUSSADO (OGAWA HEKINAN)

PURPLE / MASTER / GALO

1. SHIGERU TAGUCHI (NOVA UNIAO JAPAN)
2. MAKOTO KAJIWARA (GRABAKA)

PURPLE / MASTER / PLUMA

1. TAKEHITO KOIWA (PARAESTRA – CHIBA)
2. ADILSON FERREIRA (FIGHTING SPIRIT)
3. LEANDRO NUNOMURA (GRACIE BARRA AICHI)

PURPLE / MASTER / PENA

1. CARLOS KAZUO KIHARA (GRACIE OCEANIA TEAM JAPAN)
2. SERGIO SAITO (GRACIE BARRA FUJI)
3. ANTONIO JOSE RAMOS DA SILVA (OGAWA HEKINAN)

PURPLE / MASTER / LEVE

1. ITSUNARI MINAMI (TEAM LEGNUM)
2. FERNANDO FERREIRA (OGAWA HEKINAN)
3. EIJI AMANO (AXIS)
DOUGLAS SANTOS (ROCHA JIU-JITSU)

PURPLE / MASTER / MEDIO

1. SYOUJI KATAGIRI (BUSHIDO JIU-JITSU)
2. MURILO MAEKAWA (TANI TEAM)
3. TAKASHI KITAKAWA (TANI TEAM)
KAZUSHI NAKAMURA (ICHIKEN TOYOHASHI BJJ)

PURPLE / MASTER / MEIO-PESADO

1. HENRY STASIUKIEWICZ (AXIS)
2. WELSON MITSUAKI HAGUIHARA (PITBULL FEROZ – ANIMAL TEAM)

PURPLE / MASTER / PESADO

1. MARCUS ABE (JAWS JIU-JITSU)
2. KENICHI HIROSE (DOJO MUGEN)
3. JAIR GOMES (CARLOS TOYOTA BJJ)

PURPLE / SENIOR / PLUMA

1. TAKAYUKI SIMA (TEAM LEGNUM)
2. HIROYUKI ITAKURA (KO SHOOTO GYM)
3. EISAKU KAWAMURA (PARAESTRA –CHIBA)

PURPLE / SENIOR / PENA

1. KAZUYUKI KONDO (GRACIE BARRA YAMANASHI)
2. KOUITI KAMITANIDA (NEWAZA WORLD – SAKURAJIMA)
3. KOUICHI MATSUO (GRABAKA)

PURPLE / SENIOR / LEVE

1. ALESSANDRO NAGAISHI (AXIS SAITAMA – TC)
2. MARCIO NAKAMURA (SHONAN BJJ)
3. KOJI NISHIMOTO (SHIMADA JIU-JITSU)

PURPLE / SENIOR / MEDIO

1. THOMAS SCHINAMAN (AXIS)
2. YUICHI NAGAHAMA (RED SHARK)
3. FUMIHIRO NAGAO (PARAESTRA – GIFU)
ORESTES KOTONA (GRACIE HUMAITA JAPAN)

ROXA / FEMININO / PENA

1. JOSEFINA VIEIRA (CARLOS TOYOTA BJJ)
2. KIM JUNG HEE (KOREA BJJ)

Leave a Comment

Previous post:

Next post: