Tournament Results Tuesday: NAGA World Championships

by Caleb on April 14, 2009

Here are the official results of NAGA’s World Championships, held on April 4 and 5 in Newark, New Jersey. We begin with the details from the gi divisions, followed by no-gi and the kids & teens divisions:

ADULT GI

Mens GI White Belt Bantam Weight
1st Place Frankie Appolito Guerrero
2nd Place Gabriel Fonseca Robert Moura
3rd Place Dave Mione OLBJ

Mens GI White Belt Fly Weight
1st Place Bienvend Diaz Edson Carvahlo
2nd Place Raymond Welch Link
3rd Place Bryant Baerga Elijah BJJ

Mens GI White Belt Feather Weight
1st Place Mateus Santos FB BJJ
2nd Place Justin Lutz Evolutionary MA
3rd Place Sean davies West Point MMA

Mens GI White Belt Light Weight
1st Place Colby Foster Link
2nd Place Christopher Flood Bittencourt
3rd Place Mark Picinic RGDA

Mens GI White Belt Welter Weight
1st Place Zach Enlow West Point MMA
2nd Place Ed Wilson Sernacks Karate

Mens GI White Belt Middle Weight
1st Place Alexander Verga Renzo Gracie
2nd Place Kenny Blewett Kurt Pellegrino
3rd Place Adam Curtis EBJJ

Mens GI White Belt Light Heavy Weight
1st Place Sang Son Madama
2nd Place Schuyler Milton CU BJJ
3rd Place William Yankauskas West Point MMA

Mens GI White Belt Cruiser Weight
1st Place Anthony Wilson Millville BJJ
2nd Place Bucky Dini Hudson Valley
3rd Place Robert Weir

Mens GI White Belt Heavy Weight
1st Place Michael Casserino Bedroc
2nd Place Jason Patterson Renzo Gracie
3rd Place Ryan McCarthy RW MMA

Mens GI Blue Belt Bantam Weight
1st Place David Phimsipasom Gigueto BJJ
2nd Place Rome Za Clockwork
3rd Place Jimmy Santiago Jungle Gym

Mens GI Blue Belt Fly Weight
1st Place Claudio Ledesma Renzo Gracie
2nd Place Matthew Maldonado Victory JJ
3rd Place Joao Paulo Albuqerque Kimura

Mens GI Blue Belt Feather Weight
1st Place Ryan Villogram Lloyd Irvin
2nd Place Troy Minarovic Simrell/Reality MA
3rd Place Robert Messina Marcos Santos

Mens GI Blue Belt Light Weight
1st Place
2nd Place
3rd Place

Mens GI Blue Belt Welter Weight
1st Place Ricardo Pena RGDA
2nd Place Manny George Madama
3rd Place Jim Kim Clockwork

Mens GI Blue Belt Middle Weight
1st Place Travis Anderson West Point MMA
2nd Place Jack Lopez Edson Carvahlo

Mens GI Blue Belt Light Heavy Weight
1st Place Louis Weber Edson Carvahlo
2nd Place Bryan Mariato Vamos BJJ
3rd Place Nelson Puentes Gold Team Fighters

Mens GI Blue Belt Cruiser Weight
1st Place Michael Kang Renzo Gracie
2nd Place Jared Patterson Martial Maxx
3rd Place Christian Burgeos Jungle Gym

Mens GI Blue Belt Heavy Weight
1st Place Ramin Azarm Vamos BJJ
2nd Place Dave Leone Quantum JJ
3rd Place Michael Andrillo Brooklyn BJJ

Mens GI Blue Belt Super Heavy Weight
1st Place David Paniccia Gracie Sports
2nd Place Steven Thomas Madama

Mens GI Purple Belt Light Weight
1st Place Isac Chaves Robson Moura
2nd Place Anthony Cincotta 50/50 BJJ
3rd Place Mohammad Mohebbi Savarese JJ

Mens GI Purple Belt Middle Weight
1st Place Pedro Mesquita Renzo Gracie
2nd Place Jeff Lentz Rhino Fight Team

Mens GI Purple Belt Super Heavy Weight
1st Place Grzegorz Szatlkowski Gold Team Fighters
2nd Place Andy Papadopoulos Renzo Gracie
3rd Place Brian Benjamin Ultimate Sambo

Mens GI Brown and Black Belt Light Weight
1st Place Alex Vamos Darce
2nd Place Macieji Link Gold Team Fighters

Mens Gi Brown and Black Belt Middle Weight
1st Place Daniel Tauares K poz
2nd Place Jorge Patino Gold Team Fighters
3rd Place Alex Vamos Darce

Mens GI Brown & Black Cruiser Weight
1st Place Diego Pereira Jucao
2nd Place Dan Boyle Balance
3rd Place Kevin Sheridan Alliance

Mens GI Brown & Black Super Heavy Weight
1st Place Mark Staniszewoski Combat Fight Club
2nd Place Damion Waltermeyer

Mens Masters White Belt Bantam Weight
1st Place Diego fonseca Gold Team Fighters
2nd Place Jose Tuazon Bittencourt
3rd Place Shane Kessock Elite MA

Mens Masters White Belt Light Weight
1st Place Victor Canez Royce Gracie
2nd Place Jim Schnappauf PKA

Mens Masters White Belt Welter Weight
1st Place Jovie Sorinao Ground Control
2nd Place George Acuna Renzo Gracie
3rd Place Tadeusz Rezmer Submit BJJ

Mens Masters White Belt Middle Weight
1st Place Thomas Garrett Bittencourt
2nd Place Glenn Mason NJ MA
3rd Place Roy Solfet Gracie

Mens Masters White Belt Lt. Heavy Weight
1st Place Vandro Alexandre Esporio Gracie Sports
2nd Place Matt Botterbusch Elite BJJ
3rd Place Erik Faust RGDA

Mens Masters White Belt Cruiser Weight
1st Place James Purcell Renzo Gracie
2nd Place Nathan Blew Gracie NY
3rd Place Joe Macaluso Budo JJ

Mens Masters White Belt Heavy White
1st Place Bryan Leclerc Alexey Cruz
2nd Place Hassan Dfavis Muhammad Edson Carvahlo
3rd Place Dan Davis Bedroc Submission Team

Mens Masters White Belt Super Heavy Weight
1st Place Christian Wright Saverse BJJ
2nd Place Jeff Sullens Top Flight
3rd Place Aronicimo Richotti

Mens Masters Blue Belt Fly Weight
1st Place Frank Petrosillo Renzo Gracie
2nd Place Darin Reisler Delima
3rd Place Patrick Turgeon Bedroc

Mens Masters Blue Belt Light Weight
1st Place Sean Welsh De La Riva
2nd Place Greg DiCrosta Royce Gracie
3rd Place Kham Ngondara Oliveira MMA

Mens Masters Blue Belt Middle Weight
1st Place John Kim JJ Inc
2nd Place Stanislav Dakhe Advanced BJJ
3rd Place Stephen Lunningham RGDA

Mens Masters Blue Belt Cruiser Weight
1st Place Alexander Nechaev Gracie Sports
2nd Place Bob Alves Gilett
3rd Place Marco Prisco Louis Ventaloro

Mens Masters Blue Belt Light Heavy Weight
1st Place Nick Mannello Thornwood
2nd Place Joe Gregory Bill Scott
3rd Place Richard McCarthy Balance

Mens Masters Blue Belt Heavy Weight
1st Place Brandon Jiles Delco BJJ
2nd Place Tiawan Howard Rising Dragon
3rd Place Dariel Charleswell Pellegrino MMA

Mens Masters Blue Belt Super Heavy Weight
1st Place Cornell Thomas Renzo Gracie
2nd Place Adam Magrath Gracie Sports
3rd Place Rich Longo Madama

Mens Masters Purple Belt & Above Light Weight`
1st Place Christian Masot RGDA
2nd Place Shawn Smith The Foundry

Mens Masters Purple Belt & Above Super Heavy Weight
1st Place Sam Osman Schilling BJJ
2nd Place Mark Stanisewski Combat Fight Club
3rd Place Eric Marandino Linl

Mens Masters Brown and Black Belt Light Weight
1st Place Mariusz Linke Gold Team Fighters
2nd Place Adailton F dos Reis Link
3rd Place Christopher Smith Underdog BJJ

Mens Masters Expert Cruiser Weight
1st Place Joe Oppendisonfur Gracie Sports
2nd Place Vin Esposito JJ Inc

Mens Executives Expert Light Weight
1st Place Alex Williams Dilema
2nd Place Steven Rodriguez Sr. Kaminari JJ
3nd Shaun Holmstrom Nova Uniao Arizona

Mens Executives Expert Heavy Weight
1st Place Mladen Holman Alexey Cruz
2nd Place Neil Keegstra Royce Gracie
3rd Place James Chico Hernandez Irish

Mens GI Black Belt Executives
1st Place Teimoc Johnston NYAC
2nd Place Kevin Cincotta Cincotta BJJ

Mens Directors White Belt Light Weight
1st Place Derek Kershner Ronin Athletics
2nd Place David Felsenheld del Pina JJ

Mens Directors White Belt Heavy Weight
1st Place Scott Davidson Gracie Sports
2nd Place Mike Tromba Submit BJJ
3rd Place Mark Sullivan Gracie Sports

Mens Directors Beginner Middle Weight
1st Place Scott Schult Training Ground
2nd Place Ben Yisreal Tiger
3rd Place Marco A. Rodriguez Lloyd Irvin

Mens GI Directors Intermediate Middle Weight
1st Place Steven Siegel Amorosi
2nd Place Anthony Balestrieri Codella Acad.
3rd Place Michael Balestrieri Codella Acad.

Womens Masters Blue Belt Light Weight
1st Place Maria Diddio Cambas Fight Club
2nd Place Krista abidin Soca BJJ
3rd Place Michael B

Womens White Belt Light Weight
1st Place Liz Milizio Ronin Athletics
2nd Place Maeklenin Fernandez Bull Shark
3rd Place Marta Stallhbaum Bull Shark

Womens White Belt Middle Weight
1st Place Daiya Craig Renzo Gracie
2nd Place Virginia Diaz CWOMAF
3rd Place Edrina Fergusson Gracie Sports

Womens White Belt Middle Weight
1st Place Aline Biggi Bittencourt
2nd Place Chantelle Perez Oliveira MMA

Womens White Belt Light Heavy Weight
1st Place Aleandra Fuller De La Riva
2nd Place Melissa Biviano Black Dragon
3rd Place Aline Biggi Bittencourt

Womens Blue Belt Fly Weight
1st Place Annalyn Holmstrom Nova Uniao Arizona
2nd Place Rachel Sazoff Hamilton MA

Womens Blue Belt Light Weight
1st Place Dominyka Obelenyte Lloyd Irvin
2nd Place Aarae Alexander Lloyd Irvin
3rd Place Chessa Au Vamos BJJ

Womens Blue Belt Middle Weight
1st Place Jessy Miele Underdog BJJ
2nd Place Mauela Villanova Renzo Gracie
3rd Place Nicole Freeman Russell JJ

Womens Blue Belt Light Heavy Weight
1st Place Jessy Miele Underdog BJJ
2nd Place Pamela Macelree New Generation

Womens Expert Fly Weight
1st Place Casey O’Brien RGDA
2nd Place Adila Souto Cesario


ADULT NO-GI

Mens NO-GI Novice Bantam Weight
1st Place Anthony Erdman
2nd Place Joseph Rene Taures MMA
3rd Place Kyle Zablocki RU BJJ

Mens NO-GI Beginner Bantam Weight
1st Place Beinvenido Diaz Edson Carlvalho
2nd Place Joel Dumers Link
3rd Place Sean Ashley Pedro Sauer

Mens NO-GI Intermediate Bantam Weight
1st Place Chris Caterino Bucket Bridage
2nd Place Thiago Carli Gold Team Fighters
3rd Place Joao Paulo Albuquerque Kimura

Mens NO-GI Expert Bantam Weight
1st Place Peter Kang Alliance
2nd Place Anthony Abidin Soca BJJ
3rd Place Chad H. Charileh RGDA

Mens NO-GI Intermediate Fly Weight
1st Place Roma Za Clockwork
2nd Place Jon Michael TSK
3rd Place Jimmy Santiago Jungle Gym

Mens NO-GI Expert Fly Weight
1st Place Eddie Chou Grapplers Guild Acad.
2nd Place Shane Burgos TSMMA
3rd Place Matthew Mallonado Victory JJ

Mens NO-GI Novice Feather Weight
1st Place Rolando Torres Gigueto
2nd Place Robert Oleynick Jerry Jones
3rd Place Steve Barnabei Diamond MMA

Mens NO-GI Beginner Feather Weight
1st Place Matues Santos FB BJJ
2nd Place Michael Olsen Jersey Fight Club
3rd Place Ramzey Prentiss Revolution Fitness

Mens NO-GI Intermediate Feather Weight
1st Place Phil Doig Modern MA
2nd Place Matthew Clay Ronin Athletics
3rd Place Chris Paulo Bloomsberg

Mens NO-GI Novice Light Weight
1st Place Yehonatan Jacobs TSMMA
2nd Place Anthony Natalie Simrell/Reality MA
3rd Place Bill Borton Ephrata MA

Mens NO-GI Beginner Light Weight
1st Place LaMent Milton Fury
2nd Place David Koberstren Ephrata MA
3rd Place Al Diesso Wilikes

Mens NO-GI Beginner Light Weight 2
1st Place Brent Yoder Rat Pack
2nd Place Jonathan Satava Tech-cell
3rd Place John Guzzi Kurt Pellegrino

Mens NO-GI Intermediate Light Weight
1st Place Anthony Sepalveda Jungle Gym
2nd Place Shane McDonald BMA
3rd Place Matt Jacobs

Mens NO-GI Expert Light Weight
1st Place Anthony Cincotta 50/50 BJJ
2nd Place Peter Shoemaker Renzo Gracie
3rd Place Gene Kobilansky Grapplers Edge

Mens NO-GI Novice Welter Weight
1st Place Ciro J. Lama TSMA
2nd Place Diego Da Silva Cesario JJ
3rd Place Ryan Bergeron Gilletts

Mens NO-GI Beginner Welter Weight
1st Place Brian Satcher Kurt Pellegrino
2nd Place Zach Enlow West Point Grappling
3rd Place Ed Wilson Sernaks Karate

Mens NO-GI Intermediate Welter Weight
1st Place John Barrett Kurt Pellegrino
2nd Place Michael Padilla Renzo
3rd Place Aaron Freedman Serra

Mens NO-GI Expert Welter Weight
1st Place Ricardo Pena RGDA
2nd Place Daniel Roberts OFC
3rd Place Alex Vamos Darce

Mens NO-GI Novice Middle Weight
1st Place Joseph Torturella Victors MMA
2nd Place James Harmonay Black and Blue
3rd Place Peter Murrugarra Gracie Sports

Mens NO-GI Beginner Middle Weight
1st Place Chris VanVliet Simrell/Reality MA
2nd Place Michael Carsey Soca BJJ
3rd Place Ryan Thiel TSMMA

Mens NO-GI Intermediate Middle Weight
1st Place Travis Anderson West Point MMA
2nd Place Michael Vasquez Simrell/Reality MA
3rd Place Alex Horowitcz Ronin Athletics

Mens NO-GI Expert Middle Weight
1st Place Ozzy Dugulubgov K Dojo
2nd Place Dan Boyle Balance
3rd Place Michael Rueschll Red Bear

Mens NO-GI Novice Light Heavy Weight
1st Place Kent Tarburton Milennium MA
2nd Place Nick Ehrtich Ground Control
3rd Place Bruce Hanna Gigueto

Mens NO-GI Beginner Light Heavy Weight
1st Place Andrew Copagna Vamos BJJ
2nd Place Schuyler Milton CUBJJ
3rd Place Volodymyr Polishuk

Mens NO-GI Intermediate Light Heavy Weight
1st Place Thomas K. Vanderhorst Bedroc
2nd Place Noah Faunce American Fighter
3rd Place Tom Backman Philly JJ

Mens NO-GI Expert Light Heavy Weight
1st Place Tom Manelski BJJ Shore Acad.
2nd Place Washington Moraes Cesario JJ
3rd Place Tom Gallicchio Kurt Pellegrino

Mens NO-GI Novice Cruiser Weight
1st Place S. James Cofoni III Elite Tactical MA
2nd Place Paul Tarangelo Jungle Gym
3rd Place Scott Cook RGDA

Mens NO-GI Beginner Cruiser Weight
1st Place Steve Lane Garfield BJJ
2nd Place Dennis Martinez NYBJJ
3rd Place Joe McCray Northeast Assasins

Mens NO-GI Intermediate Cruiser Weight
1st Place Will Nagy West Point Grappling
2nd Place Richard Delgado Jungle Gym
3rd Place Joshua Roy

Mens NO-GI Expert Cruiser Weight
1st Place Alexandre Monreno Link
2nd Place Tim Willimas Millville MMA
3rd Place Chris Wing WMA

Mens NO-GI Novice Heavy Weight
1st Place Michael Gracia Arygros Sport BJJ
2nd Place Alejandro Camargo Bull Shark MMA
3rd Place Benjamin Dailey

Mens NO-GI Beginner Heavy Weight
1st Place Michael Casserino Bedroc MMA
2nd Place Kurt Ratcliffe
3rd Place Michael Morris Jr. Ultimate Sambo

Mens NO-GI Intermediate Heavy Weight
1st Place Daneil Otero Bull Shark MMA
2nd Place Ramin Azarm Vamos BJJ
3rd Place Lewis Rumsey Team Vicious

Mens NO-GI Expert Heavy Weight
1st Place Derek Mangi Soca BJJ
2nd Place Devin Derrico Simrell/Reality MA
3rd Place Steven Edwards Black and Blue

Mens NO-GI Novice Super Heavy Weight
1st Place Desmond D. Walker Lion’s Den
2nd Place Dariel Charleswell Pellegrino MMA
3rd Place Greg Corbiere Beaupitts MMA

Mens NO-GI Beginner Super Heavy Weight
1st Place Anthony Mazzo Maganani Dojo
2nd Place Alex Chaparao Cko Lodi
3rd Place Brett Corbiere Beaupitts MMA

Mens NO-GI Intermediate Super Heavy Weight
1st Place David Paniccia Gracie Sports
2nd Place Rob Maselli Renzo
3rd Place Addison Lemay American Fighter

Mens NO-GI Expert Super Heavy Weight
1st Place Peter Kerantzas New Britian Judo
2nd Place Nicholas Caggia End Game
3rd Place Nolan Dutcher Lionkill JJ

Mens NO-GI Executive Beginner Cruiser Weight
1st Place George Sommers End Game
2nd Place Albert G. Bruhn WCSU Grappling
3rd Place Harry Ruesch

Mens NO-GI Executives Expert Heavy Weight
1st Place Neil Keegstra Royce Gracie
2nd Place James Chico Hernandez Irish

Mens NO-GI Executives Expert Cruiser Weight
1st Place Kevin Cincotta Cincotta BJJ
2nd Place Thomas Sconzo Total Fighting Concepts
3rd Place Shaun Holmstrom Nova Unaio Arizona

Mens NO-GI Directors Beginner Light Weight
1st Place Matt Schneider TSK
2nd Place Kevin Ekler Hudson Valley
3rd Place John Kimball Codella Acad.

Mens NO-GI Directors Beginner Middle Weight
1st Place Steven Siegel Amorosi
2nd Place Walt Wentland Budo JJ
3rd Place Ben Yisreal Tiger

Mens NO-GI Directors Intermediate Light Weight
1st Place Derek Kershner Ronin Athletics
2nd Place Bob Janeczko ETMA

Mens NO-GI Directors Intermediate Middle Weight
1st Place Kirk Bontempo Perriera BJJ
2nd Place Michael Balestrieri Codella Acad.
3rd Place Marco A. Rodriguez Lloyd Irvin

Mens NO-GI Directors Intermediate Heavy Weight
1st Place Mladen Holman Alexy Cruz

Mens NO-GI Directors Intermediate Heavy Weight
1st Place Mariusz Linke Gold Team Fighters
2nd Place Frank Staeblein Summ Cuique
3rd Place Zoe Kelly All N Conditioning

Mens NO-GI Directors Expert Middle Weight
1st Place Anthony Argyros Argyros BJJ
2nd Place Joseph Martini Rocco MMA
3rd Place John Wilson Delco BJJ

Masters NO-GI Intermediate Bantam Weight
1st Place Patrick Ashley Pedro Sauer
2nd Place Patrick Turgeon Bedroc MMA
3rd Place Craig Derosa Gracie Barra

Masters NO-GI Beginner Feather Weight
1st Place Steve Fallon Codella A
2nd Place Victor Canez Royce Gracie
3rd Place Jason Denolfo

Masters NO-GI Intermediate Feather Weight
1st Place Kham Ngondara Oliveira MMA
2nd Place Angelo Vicari Ronin Athletics
3rd Place Addison Lemay American Fighter

Masters NO-GI Beginner Light Weight
1st Place Jim Lepping Grapplers Guild Acad.
2nd Place Luisa Rosa RGDA
3rd Place Shawn Smith The Foundry

Masters NO-GI Intermediate Light Weight
1st Place Daryl Fort Cesar Gracie
2nd Place Paul Paulovitch BJJ
3rd Place Greg DiCrosta Jim Hughes/Royce Gracie JJ

Masters NO-GI Beginner Welter Weight
1st Place Jason Eib Modem MA
2nd Place Jim Newman Delima
3rd Place Matthew Munski Renzo of PA

Masters NO-GI Expert Welter Weight
1st Place Adailton F. Does Reis Link
2nd Place Christian Masot RGDA

Masters NO-GI Beginner Middle Weight
1st Place David Palomino End Game
2nd Place Johnny Orellana
3rd Place John Brinkman Simrell/Reality MA

Masters NO-GI Intermediate Middle Weight
1st Place Dave Cristman Rat Pack
2nd Place Cilio R. Junior Cold Team
3rd Place Steohen Cummingham RGDA

Masters NO-GI Expert Middle Weight
1st Place Alex Suhonosou Jorge Gurgel
2nd Place Greg Mikovich Renzo gracie
3rd Place Zach Koonce Ronin Athletics

Masters NO-GI Beginner Light Heavy Weight
1st Place Matt Botterbusch Elite BJJ
2nd Place Jorge Hernandez Budo JJ
3rd Place Erik Faust RGDA

Masters NO-GI Intermediate Light Heavy Weight
1st Place John Ritayik Black and Blue
2nd Place Tim Clark NYCBJJ
3rd Place Sean Carnaham Jerry Jones

Masters NO-GI Expert Light Heavy Weight
1st Place Crais Hannigan Jerry Jones
2nd Place Heath Macaluso Budo JJ
3rd Place Kirkland Campbell TSK

Masters NO-GI Beginner Cruiser Weight
1st Place Eddie Aviles Gorilla Club
2nd Place Paul Paone Ronin Athletics
3rd Place Brian Lombardi Budo JJ

Masters NO-GI Intermediate Cruiser Weight
1st Place Rick Knight Balance
2nd Place Manuel Villafane Ronin Athletics
3rd Place Joey Tecce UDSF

Masters NO-GI Expert Cruiser Weight
1st Place Erick Tavares Bull Shark MMA
2nd Place Vin Esposito JJ Inc.
3rd Place Tiawan Howard Rising Dragon

Masters NO-GI Beginner Heavy Weight
1st Place Hassan Davis Muhammad Edson Carlvalho
2nd Place Rashid Muhammad Budo JJ
3rd Place Bryan Leclerc Alexey Cruz

Masters NO-GI Intermediate Heavy Weight
1st Place Brandon Jiles Delco BJJ
2nd Place Hassan Davis Muhammad Edson Carlvalho

Masters NO-GI Beginner Super Heavy Weight
1st Place Christian Wright Saverse BJJ
2nd Place Aronicimo Richotti
3rd Place Jeff Sullens Lloyd Irvin

Masters NO-GI Expert Super Heavy Weight
1st Place Marco De Lima Delima
2nd Place Sam Osman Schilling BJJ
3rd Place Eric Marandino Link

Womens Directors
1st Place Jeanette Young TSMMA
2nd Place Endrina Fergusson Gracie Sports

Womens Masters NO-G Intermediate Lightweight
1st Place Brigitte Narcise K Dojo
2nd Place Maria Dido Combat Fight Club

Womens NO-GI Novice Fly Weight
1st Place Jo Ann Siskidis Tech-Cell
2nd Place edna Teresi Bedroc MMA
3rd Place Marta Stallhbaum Bull Shark MMA

Womens NO-GI Novice Light Weight
1st Place Theresa Romano Jerry Jones
2nd Place Kelly Coughlin Ultimate MMA
3rd Place Stefanie Howlett Trident

Womens NO-GI Novice Middle Weight
1st Place Alexandra Fuller De La Riva
2nd Place Shannon Davis Bedroc Submission Team
3rd Place Courtney Bradley Beaupitts MMA

Womens NO-GI Novice Light Heavy Weight
1st Place Marielle Lysaght Revolution Fitness
2nd Place Jessica Grady Ligers Pride

Womens NO-GI Beginner Fly Weight
1st Place Yesee Park TSK
2nd Place Cheryl Ellenwood Bedroc

Womens NO-GI Beginner Light Weight
1st Place Daiya Craig Renzo PA
2nd Place Brooke Mullen Jerry Jones
3rd Place Endrina Fergusson Gracie Sports

Womens NO-GI Beginner Middle Weight
1st Place Angie Nieves TSMMA
2nd Place Maryana Suzano Gracie Sports
3rd Place Stephanie Nutzul Combat Fight Club

Womens NO-GI Beginner Light Heavy Weight
1st Place Chantelle Perez Oliveira MMA
2nd Place Angie Nieves TSMMA

Womens NO-GI Intermediate Fly Weight
1st Place D Eurweilher Nadege
2nd Place Daniel Hobeira Overtime MMA
3rd Place Anna Holmstrom Nova Unaio Arizona

Womens NO-GI Intermediate Light Weight
1st Place Chessa Au Vamos BJJ
2nd Place Katherine Waddell Gigueto
3rd Place Brigitte Narcise K Dojo

Womens NO-GI Intermediate Middle Weight
1st Place Mauela Villanova Renzo Gracie
2nd Place Nicole Freemad Russell

Womens NO-GI Expert Light Weight
1st Place Aarae Alexander Lloyd Irvin
2nd Place Krista Abidin Soca BJJ
3rd Place Adila Souto Cesario JJ


KIDS AND TEENS

Kids NO-GI Novice 49.9 lbs. & Under
1st Place Kayla Jones Jerry Jones
2nd Place Sofia Macaluso Team Budo
3rd Place Andrew Peek Spa City

Boys NO-GI Novice 49.9 lbs. & Under
1st Place Joshua Sanford Maxercise
2nd Place Trevor Beecroft Impulse MMA/Jerry Jones
3rd Place Mia Macaluso Team Budo

Boys GI Novice 49.9 lbs & under 5 & 6 year olds
1st Place Kayla Jones Jerry Jones
2nd Place Derek Francis Maxercise
3rd Place Sofia Macaluso Team Budo

Boys GI Novice 49.9 lbs. and Under
1st Place Trevor Beecroft Impulse MMA/Jerry Jones
2nd Place Joshua Sanford Maxercise
3rd Place Mia Macaluso Team Budo

Boys NO-GI Beginner 49.9 lbs. and Under
1st Place Tanner Peak Spa City
2nd Place Brian Espada Maxercise
3rd Place Cesar Rodriguez Lloyd Irvin

Boys NO-GI Beginner 49.9 lbs. and Under 5 & 6 year olds
1st Place Weston Greenwood Fiona
2nd Place David Orellana Jungle Gym
3rd Place Penelpoe Schnieder Gracie Barra Westchester

Boys GI Beginner 49.9 lbs. and Under
1st Place Brian Espada Maxercise
2nd Place Cesar Rodriguez Lloyd Irvin
3rd Place Penelpoe Schnieder Gracie Barra Westchester

Boys NO-GI Expert 49.9 lbs. and Under
1st Place Austin Carr Method
2nd Place Noah Bida K Dojo
3rd Place Raphael Marascio TSMMA

Boys NO-GI Expert 49.9 lbs. and Under 7 & 8 year olds
1st Place Ryan Burgos TSMMA
2nd Place Dylan Guido Jerry Jones
3rd Place Aaron T. Guzman Jungle Gym

Boys GI Expert 49.9 lbs. and Under
1st Place Dylan Guido Jerry Jones
2nd Place Raphael Marascio TSMMA
3rd Place Austin Carr Method

Girls NO-GI Novice 50 to 59.9 lbs.
1st Place Amber Kollar Kipp’s Basement
2nd Place Sabrina Krasner Amaorosi
3rd Place Jada Foote TSMMA

Boys NO-GI Novice 50 to 59.9 lbs.
1st Place Maxwell Greenwood Fiona
2nd Place Jonathan Sengbounpheng Maxercise
3rd Place Elijah Dorsey Lloyd Irvin

Boys GI Novice 50 to 59.9 lbs.
1st Place Maxwell Greenwood Fiona
2nd Place Jonathan Sengbounpheng Maxercise

Girls NO-GI Beginner 50 to 59.9 lbs.
1st Place Madison Patrick Ephrata MA
2nd Place Felicia Napoli Bensenhurst

Kids NO-GI Beginner 50 to 59.9 lbs
1st Place Brian Swentkowski TSMMA
2nd Place Zach Wentz Rat Pack
3rd Place Sabrina Sabaitni Pedro Sauer

Boys NO-GI Beginner 50 to 59.9 lbs.
1st Place Ethan Diamond Kurt Pelligrino
2nd Place Jonthan Caputo Kurt Pelligrino
3rd Place Gunner Spain Tri State MA

Boys NO-GI Beginner 50 to 59.9 lbs. 8 year olds
1st Place Craig Cook TSMMA
2nd Place Kenny Santucci Jerry Jones
3rd Place Jaylen Spangler Ephrata MA

Boys GI Beginner 50 to 59.9 lbs.
1st Place Ethan Diamond Kurt Pelligrino
2nd Place Jonathan Caputo Kurt Pelligrino
3rd Place Kenny Santucci Jerry Jones

Boys GI Beginner 50 to 59.9 lbs. 8 year olds
1st Place Robert Kanniard Kurt Pelligrino
2nd Place Jaylen Spangler Ephrata MA
3rd Place Asher Smith Pedro Sauer

Boys NO-GI Intermediate 50 to 59.9 lbs.
1st Place Nicholas Koenig Team Budo
2nd Place Marco N. Frederico Lloyd Irvin
3rd Place Kobe Adolph Lloyd Irvin

Boys NO-GI Intermediate 50 to 59.9 lbs. 6 to 8 year olds
1st Place Noah Falabella Lloyd Irvin
2nd Place Evan Scribner Fiona
3rd Place Damen Moyer Rat Pack

Girls Gi Intermediate 50 to 59.9 lbs.
1st Place Sabrina Sabatine Pedro Sauer
2nd Place Alyia Perez Ultimate Sambo
3rd Place Casie Henderson Spa City

Boys GI Intermediate 50 to 59.9 lbs. 6 to 8 year olds
1st Place Evan Scribner Fiona
2nd Place Jaiden O’Connell Fiona
3rd Place Daren Moyer Rat Pack

Boys GI Intermediate 50 to 59.9 lbs.
1st Place Nicholas Koenig Team Budo
2nd Place Kobe Adolph Lloyd Irvin
3rd Place Marco N. Frederico Lloyd Irvin

Girls NO-GI Expert 50 to 59.9lbs.
1st Place Emily Spadaccino Pedro Sauer
2nd Place Jovanii Alvarez TSMMA
3rd Place Alyia Perez Ultimate Sambo

Girls Expert 50 to 59.9 lbs.
1st Place Shyla Macaluso Team Budo
2nd Place Savanna Marji Jungle Gym
Boys NO-GI Expert 50 to 59.9 lbs.

1st Place Romeo Gilmore Lloyd Irvin
2nd Place Darren Jones Jerry Jones
3rd Place Adam Abida K Dojo

Girls GI Expert 50 to 59.9 lbs.
1st Place Makenna Tyler Spa City
2nd Place Emily Spadaccino Pedro Sauer
3rd Place Shyla Macaluso Team Budo

Boys GI Expert 50 to 59.9 lbs.
1st Place Romeo Gilmore Lloyd Irvin
2nd Place Darren Jones Jerry Jones

Girls NO-GI Novice 60 to 69.9 lbs.
1st Place Desiree Santa Maria Jersey Fight Club
2nd Place Shayna Benskie Team Budo

Boys NO-GI Novice 60 to 69.9 lbs.
1st Place Michael Jannucci TSMMA
2nd Place Joseph Yanis Team Budo
3rd Place Zachary Abbey TSMMA

Boys GI Novice 60 to 69.9 lbs.
1st Place Joseph Yanis Team Budo
2nd Place Jarred Harrison Maxercise
3rd Place Joey Bluzzese Renzo

Girls NO-GI Beginner 60 to 69.9 lbs
1st Place Isabella Lapolla Amaorosi
2nd Place Madison Colon JFC
3rd Place Brittany Rehberg Bedroc Submission Team

Boys NO-GI Beginner 60 to 69.9 lbs.
1st Place Sam Lehman Sernacks Karate
2nd Place Thiago Stallhbaum Bull Shark MMA
3rd Place Noah Lehman Sernacks Karate

Boys NO-GI Beginner 60 to 69.9 lbs. 7 & 8 year olds
1st Place Cole Zamora Renzo
2nd Place Liam Bernard Maxercise
3rd Place Gabriel Rodrigues Renzo Gracie

Girls GI Beginner 60 to 69.9 lbs.
1st Place Deshimar Rodriguez Rivera Kaminari
2nd Place Emily Rehberg Bedroc Submission Team
3rd Place Brittany Rehberg Bedroc Submission Team

Boys GI Beginner 60 to 69.9 lbs.
1st Place Liam Bernard Maxercise
2nd Place Gabriel Rodrigues Renzo Gracie
3rd Place Connor Vanpelt Impulse MMA/Jerry Jones

Girls NO-GI Intermediate 60 to 69.9 lbs. 7 yo 9 year olds“
1st Place Mya McDowell
2nd Place Victoria Frazer Pedro Sauer

Girls NO-GI Intermediate 60 to 69.9 lbs.
1st Place Hannah Newman TSMMA
2nd Place Victoria Frazer Pedro Sauer

Boys NO-GI Intermediate 60 to 69.9 lbs. 11 year olds
1st Place Noah Caruso Maxercise
2nd Place Ryan Freeman End Game
3rd Place Brett Boyle Vamos

Boys NO-GI Intermediate 60 to 69.9 lbs.
1st Place Kai Lockhart Linxx Acad.
2nd Place Kieran Brown TSMMA

Girls GI Intermediate 60 to 69.9 lbs.
1st Place Mya McDowell
2nd Place Victoria Frazer Pedro Sauer

Boys GI Intermediate 60 to 69.9 lbs.
1st Place Kai Lockhart Linxx Acad.
2nd Place Brett Boyle Vamos
3rd Place Dominick Scalesse Vamos

Boys NO-GI Expert 60 to 69.9 lbs.
1st Place Isaiah Edmond Lloyd Irvin
2nd Place John Ladisa Jungle Gym
3rd Place Jacob Tyler Spa City

Boys NO-GI Expert 60 to 69.9 lbs. 10 to 13 year olds
1st Place Donald Christman III BTT
2nd Place Reshad Mati TSMMA
3rd Place Jeremiah Robinson Lloyd Irvin

Boys GI Expert 60 to 69.9 lbs. 10 & 11 year olds
1st Place Donald Christman III BTT
2nd Place Reshat Mati TSMMA
3rd Place Nakita Ababiy Gracie

Boys GI Expert 60 to 69.9 lbs. 8 & 9 year olds
1st Place lsaiah Edmond Lloyd Irvin
2nd Place Shaun Northcutt Revolution
3rd Place Jacob Tyler Spa City

Boys GI Expert 60 to 69.9 lbs.
1st Place Justin Waters Lloyd Irvin
2nd Place Cyncere Eichererger Pedro Sauer
3rd Place Eugene Skobler Zenbu

Girls NO-GI Novice 70 to 79.9 lbs.
1st Place Jillian Frost Jersey Fight Club
2nd Place Tatiana Torres Kipp’s Basement
3rd Place Alyssa Zangari Panza

Boys NO-GI Novice 70 to 79.9 lbs. 7 & 8 year olds
1st Place Armando Alvarez TSMMA
2nd Place Nathan Runk Renzo

Boys GI Novice 70 to 79.9 lbs.
1st Place Tariq Bines Maxercise
2nd Place Nathan Runk Renzo
3rd Place Rich Longo Madama

Girls NO-GI Beginner 70 to 79.9 lbs.
1st Place Jackie Jones TSMMA
2nd Place Taylor Colon JFC
3rd Place Emily rehberg Bedroc Submission Team

Boys NO-GI Beginner 70 to 79.9 lbs.
1st Place Michael Ilic Renzo
2nd Place Zachary Kornberg TSMMA
3rd Place Jon Kyle Thorpe TSMMA

Boys GI Beginner 70 to 79.9 lbs. 8 & 9 year olds
1st Place Gabriel Rodrigues Bittencourt
2nd Place Justin Luna Mrkulic

Boys GI Beginner 70 to 79.9 lbs.
1st Place Michael Ilic Renzo Gracie
2nd Place Marco A. Rodriguez Lloyd Irvin
3rd Place Darwin Reyes Kaminari

Boys NO-GI Intermediate 70 to 79.9 lbs
1st Place Ronny Ghaida TSMMA
2nd Place Michael LaRuffa Team Budo
3rd Place Adrian Javier TSMMA

Boys GI Intermediate 70 to 79.9 lbs.
1st Place Ryan Freeman End Game
2nd Place Ryan Lackey Lloyd Irvin
3rd Place Jabbar Hussie Jr. Lloyd Irvin

Boys NO-GI Expert 70 to 79.9 lbs.
1st Place Lucas Ortiz RGDA
2nd Place Justin Waters Lloyd Irvin
3rd Place Santino Codella Codella Acad.

Girls NO-GI Novice 80 to 89.9 lbs.
1st Place Carol Wright Impulse MMA/Jerry Jones
2nd Place Kayla Alvarado TSMMA

Boys NO-GI Novice 80 to 89.9 lbs.
1st Place Christian Cagnacci Fiona
2nd Place Jason Javier TSMMA
3rd Place Zaire Brown Bull Shark MMA

Boys NO-GI Novice 80 to 89.9 lbs. 8 & 9 year olds
1st Place Henry Altamirando Bull Shark MMA
2nd Place Christopher Durso TSMMA
3rd Place Jared Vengas Panza

Kids GI Novice 80 to 89.9 lbs.
1st Place Henry Altamirando Bull Shark MMA
2nd Place Zaire Brown Bull Shark MMA
3rd Place Carol Wright Impulse MMA/Jerry Jones

Boys NO-GI Beginner 80 to 89.9 lbs.
1st Place Norlet Osmani TSMMA
2nd Place Evan Lee
3rd Place Kayla TSMMA

Boys NO-GI Beginner 80 to 89.9 lbs. 11 & 12 year olds
1st Place Vinny Giacomo Panza
2nd Place Thomase Rodriguez Amaorosi
3rd Place Paul Pichirallo Advanced MA

Boys GI Beginner 80 to 89.9 lbs.
1st Place Matthew Gambetta Real World MMA
2nd Place Paul Pichirallo Advanced MA
3rd Place Andrew Kanniard Kurt Pelligrino

Girls NO-GI Beginner 80 to 89.9 lbs.
1st Place Reese Cuevarra TSMMA
2nd Place Hannah Deuber Maxercise
3rd Place Lexi Thomas Ephrata MA

Boys NO-GI Intermediate 80 to 89.9 lbs.
1st Place CJ Budhi NYCBJJ
2nd Place Andrew Benskie Team Budo
3rd Place Ryan Snyder Northern NY Judo

Girls Intermediate GI 80 to 89.9 lbs.
1st Place Hannah Deuber Maxercise
2nd Place Reese Guevarra TSMMA
3rd Place Bianc Codella Codella Acad.

Boys GI Intermediate 80 to 89.9 lbs.
1st Place CJ Budhi NYCBJJ
2nd Place Ryan Snyder Northern NY Judo
3rd Place Andrew Benskie Team Budo

Boys NO-GI Expert 80 to 89.9 lbs.
1st Place Carlo Levell Lloyd Irvin
2nd Place Marquis Whitlow Lloyd Irvin
3rd Place Shayne Cosme-Jackson Fiona

Boys GI Expert 80 to 89.9 lbs. 10 & 11 year olds
1st Place Carlo Levell Lloyd Irvin
2nd Place Shane Jamil Hill-Taylor Lloyd Irvin
3rd Place Kahlil R. Wood LI MMA

Boys NO-GI Expert 80 to 89.9 lbs. 12 & 13 year olds
1st Place Jesse James Kasakocisk PSDTC
2nd Place JT Bernier Jesey Fight team
3rd Place Shane Jamil Hill-Taylor Lloyd Irvin

Boys NO-GI Expert 80 to 89.9 lbs. 8 to 10 year olds
1st Place Jerry Jones Jr. Jerry Jones
2nd Place Danny Hapshy K Dojo
3rd Place Jahan Muhammad Team Budo

Boys GI Expert 80 to 89.9 lbs.
1st Place Jerry Jones Jr. Jerry Jones
2nd Place Theo Addison Cabeca
3rd Place Cyncere Eichererger Pedro Sauer

Girls NO-GI Beginner 90 to 99.9 lbs.
1st Place Alicia Davis Bedroc
2nd Place Yana Bonilla Edson Carvahlo
3rd Place Jacqueline Aldana Jersey Fight Club

Boys NO-GI Beginner 90 to 99.9 lbs.
1st Place Jacob Turpin Linxx Acad.
2nd Place Matthew Kumar AMMA
3rd Place Alicia Davis Bedroc Submission Team

Boys GI Beginner 90 to 99.9 lbs.
1st Place Jacob Turpin Linxx Acad.
2nd Place Lyana Bonilla Edson Carvahlo
3rd Place Brian Tsintas Kamnari

Boys NO-GI Intermediate 90 to 99.9 lbs.
1st Place Lance Earl Ford Boyle MMA
2nd Place Vincente C. Frederico Lloyd Irvin
3rd Place Luidgi Faubert Renzo

Boys GI Intermediate 90 to 99.9 lbs.
1st Place Lance Earl Ford Boyle MMA
2nd Place Vincente C. Frederico Lloyd Irvin
3rd Place Luidgi Faubert Renzo

Boys NO-GI Expert 90 to 99.9 lbs.
1st Place Tate De Los Reyes RGDA
2nd Place Ti-Jean Awad Lloyd Irvin
3rd Place Ross Olexa Lloyd Irvin

Boys GI Expert 90 to 99.9 lbs.
1st Place Tate De Los Reyes RGDA
2nd Place Ti-Jean Awad Lloyd Irvin
3rd Place Sage Northcutt Revolution

Boys NO-GI Novice 100 to 114.9 lbs.
1st Place Gene Fitzgerald Impulse MMA/Jerry Jones
2nd Place Trentino Melone Bull Shark MMA
3rd Place Darrien A. Salgado LA Boxing

Boys NO-GI Novice 100 to 114.9 lbs.
1st Place Gene Fitzgerald Impulse MMA/Jerry Jones
2nd Place Trentino Melone Bull Shark MMA

Boys GI Novice 100 to 114.9 lbs.
1st Place Joseph Bubble Rat Pack
2nd Place Robert Diaz TSMMA
3rd Place Grant Paplin TSMMA

Kids NO-GI Beginner 108 lbs.
1st Place Erin Blanchfield TSMMA
2nd Place Erika Laumann TSMMA
3rd Place Matthew Lynch TSMMA

Boys NO-GI Beginner 100 to 114.9 lbs. 10 & 11 year olds
1st Place Richard Aldarondo TSMMA
2nd Place Connor Gibbons Fighting Dragons MMA
3rd Place David Burgos Jungel Gym

Boys NO-Gi Beginner 100 to 114.9 lbs. 12 & 13 year olds
1st Place Aaron Freeman End Game
2nd Place Eric Ng TSMMA
3rd Place James Thompson TSMMA

Girls NO-GI Intermediate 100 to 114.9 lbs.
1st Place Amanda Love Balance
2nd Place Rebecca Civic Spa City

Boys GI Beginner 100 to 114.9 lbs.
1st Place Aaron Freeman End Game
2nd Place Michael Steve JBM Acad.
3rd Place Eddie Martinez Kaminari JJ

Girls GI Intermediate 100 to 114.9 lbs.
1st Place Amanda Love Balance
2nd Place Rebecca Civic Spa City

Girls NO-GI Expert 100 to 114.9 lbs.
1st Place Gabby Falabella Lloyd Irvin
2nd Place Amanda Love TSMMA
3rd Place Kaitlyn Laumann TSMMA

Boys NO-GI Expert 100 to 114.9 lbs.
1st Place Avery Scripture Renzo
2nd Place Connor Lyons K Poz
3rd Place Max Cepeda TSMMA

Girls GI Expert 50 to 59.9 lbs.
1st Place Gabby Falabella Lloyd Irvin
2nd Place Juiette Ladisa Jungel Gym
3rd Place Amanda Love Balance

Boys GI Expert 100 to 114.9 lbs.
1st Place Avery Scripture Renzo
2nd Place Troy Metcalf Linxx Acad.
3rd Place Graylin Walker Lloyd Irvin

Girls NO-GI Novice 115 to 129.9 lbs.
1st Place Nicole Fitzgerald Impulse MMA/Jerry Jones
2nd Place Christy Snover Impulse MMA/Jerry Jones

Boys NO-GI Novice 115 to 129.9 lbs.
1st Place Reese Fowler Wings MA
2nd Place John Escobar Fiona

Girls GI Novice 115 to 129.9 lbs.
1st Place Christy Snover Impulse MMA/Jerry Jones
2nd Place Nicole Fitzgerald Impulse MMA/Jerry Jones

Boys GI Novice 115 to 129.9 lbs.
1st Place John Escobar Fiona
2nd Place Reese Fowler Wings MA

Girls NO-GI Beginner 115 to 129.9 lbs.
1st Place Ariela Safra Fiona
2nd Place Sabyne Nicolas TSMMA
3rd Place Carissa Bryant TSMMA

Boys NO-GI Beginner 115 to 129.9 lbs.
1st Place Matrix White Hit Squad
2nd Place Stephen Valensisi Panza
3rd Place Kyle Hung

Girls GI Beginner 115 to 129.9 lbs.
1st Place Belizabeth Rodriguez Kaminari JJ
2nd Place Ariela Safira Fiona
3rd Place Amanda Anzovino Impulse MMA/Jerry Jones

Boys GI Beginner 115 to 129.9 lbs.
1st Place Carlos Vega Kaminari JJ
2nd Place Jose Torres Kaminari JJ
3rd Place Kyle Hung

Girls NO-GI Intermediate 115 to 129.9 lbs.
1st Place Ariela Safira Fiona
2nd Place Farraf Jelahey K Dojo

Boys NO-GI Intermediate 115 to 129.9 lbs.
1st Place Alex Vigna Fiona
2nd Place Angus Koller The Acad.
3rd Place AJ Taurone Hudson Valley JJ

Boys GI Intermediate 115 to 129.9 lbs.
1st Place AJ Taurone Hudson Valley JJ
2nd Place Reese Beaden Lloyd Irvin
3rd Place Angus Koller The Acad.

Boys NO-GI Expert 115 to 129.9 lbs.
1st Place Malachi Edmond Lloyd Irvin
2nd Place Aarae Alexander Lloyd Irvin
3rd Place Gabriel Abdulir

Kids GI Expert 115 to 129.9 lbs.
1st Place Malachi Edmond Lloyd Irvin
2nd Place Aarae Alexander Lloyd Irvin

Boys NO-GI Novice 130 to 179.9 lbs.
1st Place Samer Hadmonhamed Rising Sun
2nd Place Andrew Aldana Jersey Fight Club
3rd Place Dakota Suarez

Boys NO-GI Novice 130 to 179.9 lbs. 14 & 15 year olds
1st Place Samer Hadmonhamed Rising Sun
2nd Place Ryan Enders Sucgang

Boys GI Novice 130 to 179.9 lbs.
1st Place Samer Hadmonhamed Rising Sun
2nd Place Christopher Parise ACMMA

Girls GI Beginner 130 to 179.9 lbs.
1st Place Ariela Safira Fiona
2nd Place Tanya Perez Team Budo

Boys NO-GI Beginner 130 to 179.9 lbs.
1st Place Christopher Castilioni Rat Pack
2nd Place Ryan Saylor Rat Pack
3rd Place Anthony Scardilli Scardilli

Boys NO-GI Beginner 130 to 179.9 lbs. 13 &14 year olds
1st Place Alex Karaqi Black Dragon
2nd Place Andrew Aldana Jeresy Fight Club
3rd Place Omar Samkough K Dojo

Girls GI Beginner 115 to 129.9 lbs. 14 & 15 year olds
1st Place Ariela Safira Fiona
2nd Place Tanya Perez Team Budo

Boys GI Beginner 130 to 179.9 lbs.
1st Place Steven Rodriguez Kaminari JJ
2nd Place Jay Rivera Kaminari JJ
3rd Place Luis A. Muniz Kaminari JJ

Girls NO-GI Intermediate 130 to 179.9 lbs.
1st Place Kianna Washington Lloyd Irvin
2nd Place Alyssa Roman TSMMA
3rd Place Gia Espostio ACMMA

Boys NO-GI Intermediate 130 to 179.9 lbs.
1st Place Jacob Christman Rat Pack
2nd Place Anthony Lee Amorasis MMA
3rd Place Ben Barone Black Dragon

Girls GI Intermediate 130 to 179.9 lbs.
1st Place Kianna Washington Lloyd Irvin
2nd Place Gia Espostio ACMMA

Boys GI Intermediate 130 to 179.9 lbs.
1st Place Alex Marche
2nd Place Stephen Low Warrior MA

Girls NO-GI Expert 130 to 179.9 lbs.
1st Place Alissa Roman TSMMA
2nd Place Amanda Marji Jungle Gym

Boys NO-GI Expert 130 to 179.9 lbs.
1st Place Derrick Holmes Lloyd Irvin
2nd Place Raymond Sherwood Ultimate MMA
3rd Place Stephen Law Pedro Sauer

Girls GI Expert 130 to 179.9 lbs.
1st Place Kianna Washington Lloyd Irvin
2nd Place Amanda Marji Jungle Gym

Boys GI Expert 130 to 179.9 lbs.
1st Place Raymond Sherwood Ultimate MMA
2nd Place Derrick Holmes Lloyd Irvin
3rd Place Jake Smolinsky RGDA

Teen NO-GI Girls Novice
1st Place Jessica Linse Extreme Karate
2nd Place Jordan Rickard AFS

Teen GI Girls Novice
1st Place Jessica Linse Extreme Karate

Teen NO-GI Girls Beginner
1st Place Ariala Safira Fiona
2nd Place Tanya Perez Team Budo

Teen NO-GI Girls Expert
1st Place Aarae Alexander Lloyd Irvin
2nd Place Colbey Northcutt Revolution
3rd Place Gabrielle Alicea Pedro Sauer

Teen GI Girls Expert
1st Place Aarae Alexander Lloyd Irvin
2nd Place Dominyka Obelenyte Lloyd Irvin
3rd Place Colbey Northcutt Revolution

Teen NO-GI Intermediate Bantam Weight
1st Place Hasan Ahjmed
2nd Place Marc Spergel Black Dragon
3rd Place Dylan Ekis RGDA

Teen GI Intermediate Bantam Weight
1st Place Marc Spergel Black Dragon
2nd Place Dylan Ekis RGDA

Teen NO-GI Expert Bantam Weight
1st Place Brendon Bonilla Warrior MA
2nd Place Jordan Berry Northern NY Judo
3rd Place Chris Carmen Militech

Teen GI Expert Bantam Weight
1st Place Brendon Bonilla Pedro Sauer
2nd Place Jordan Berry Northern NY Judo

Teen NO-GI Novice Fly Weight
1st Place Brenden Gonzalez Gorilla MMA
2nd Place Kane Oakes Hart to Heart
3rd Place Kristopher Regan Millenium MA

Teen GI Novice Fly Weight
1st Place Carlo Luciano Toledo Black Dragon

Teen NO-GI Beginner Fly Weight
1st Place Adam Wagner Evolutionary MA
2nd Place Dustin WV Real World MMA
3rd Place David Baez Jungle Gym

Teen GI Beginner Fly Weight
1st Place Dustin Wu Real World MMA
2nd Place Colton Parsons Evolutionary MA
3rd Place Adam Wagner Evolutionary MA

Teen NO-GI Intermediate Fly Weight
1st Place Andrew Glass Simrell/Reality MA
2nd Place Ryan Kessler Tetsushin

Teen GI Intermediate Fly Weight
1st Place Ryan Kessler Tetsushin
2nd Place Eric Jonas Serra

Teen NO-GI Expert Fly Weight
1st Place Cedric Bryant Lloyd Irvin
2nd Place Andrew Glass Simrell/Reality MA
3rd Place Josh Hilditch Nitsu MMA

Teen GI Expert Fly Weight
1st Place Cedric Bryant Lloyd Irvin

Teen NO-GI Novice Light Weight
1st Place Graham Cerminara Beaupits MA
2nd Place Zacharie Bernier Peloton
3rd Place Matt Hooben TSMMA

Teen GI Novice Light Weight
1st Place James Van Nostrand Kurt Pellegrino
2nd Place Lee Pillar Impulse MMA/Jerry Jones
3rd Place Nate Towery Slaughter

Teen NO-GI Beginner Light Weight
1st Place Nachum Serota Panza MMA
2nd Place Nicholas Campanini Black Dragon
3rd Place Kyle Oflaherty AFS

Teen GI Beginner Light Weight
1st Place Jared Guido Rogers Aggression
3rd Place Arin Hahn BMA
3rd Place Mitchell Waichman Team Budo

Teen NO-GI Intermediate Light Weight
1st Place Javier Guzman TSMMA
2nd Place Jesh Aluzzo Tetsushin
3rd Place Sam Curran Renzo Gracie

Teen GI Intermediate Light Weight
1st Place Nicholas Campanini Black Dragon
2nd Place Connor Kennedy Tetsushin
3rd Place Sam Curran Renzo Gracie

Teen NO-GI Expert Light Weight
1st Place Mitchell Adamson Beaupits MA
2nd Place Dmitryi Poltavski BCB JJ
3rd Place James Carlucci

Teen GI Expert Light Weight
1st Place Ryan Villogram Lloyd Irvin
2nd Place Dmitryi Poltavski BCB JJ
3rd Place Mitchell Adamson Beaupits MA

Teen NO-GI Novice Middle Weight
1st Place Billy McFarland Tyrone Elijah BJJ
2nd Place Kovi Ruskin De La Pena
3rd Place Christian Alcala

Teen GI Novice Middle Weight
1st Place Dario Basile US Gold Team
2nd Place Daniel Mellon Extreme Karate
3rd Place Billy McFarland Tyrone Elijah BJJ

Teen NO-GI Beginner Middle Weight
1st Place Michael Brenkert Vamos JJ
2nd Place Conor Adams Tri State MA
3rd Place Evan Cohn MFS

Teen GI Beginner Middle Weight
1st Place Anthony Zuccaro Zenbu JJ
2nd Place Matt Smith Kurt Pellegrino
3rd Place Conor Adams Tri State MA

Teen NO-GI Intermediate Middle Weight
1st Place Ben Bradford Beaupits MA
2nd Place Nelson Guerrero Black Dragon
3rd Place Robert Rosa

Teen GI Intermediate Middle Weight
1st Place Nelso Guerrero Black Dragon
2nd Place Ben Bradford Beaupits MA

Teen NO-GI Expert Middle Weight
1st Place Matthew Roman TSMMA
2nd Place John Farrar Bedroc Submission Team
3rd Place Tyler Gudmundsson Evolutionary MA

Teen GI Expert Middle Weight
1st Place John Farrar Bedroc Submission Team
2nd Place Tyler Gudmundsson Evolutionary MA
3rd Place Bryan Schwartz

Teen NO-GI Novice Heavy Weight
1st Place Scott Satcher Kurt Pellegrino
2nd Place Alec Wolinski Ground Control Owings Mills
3rd Place Mickey Call RGDA

Teen GI Beginner Heavy Weight
1st Place Raymond Brenkert Vamos JJ
2nd Place Osmin Quintanilla TSMMA

Teen NO-GI Expert Heavy Weight
1st Place Riche Gases Gracie
2nd Place Jacob Orbach-Smith Renzo Gracie

Teen NO-GI Novice Super Heavy Weight
1st Place Ryan Hall Extreme Karate
2nd Place Benji Buckles ETMMA

Teen NO-GI Beginner Super Heavy Weight
1st Place Jeremy Wilson Millville BJJ
2nd Place Mickey Call RGDA
3rd Place Raymond Brenkert Vamos JJ

Teen GI Beginner Super Heavy Weight
1st Place Jeremy Wilson Millville BJJ
2nd Place Mickey Call RGDA
3rd Place John Iaciofoli Codella

Teen NO-GI Intermediate Super Heavy Weight
1st Place Daniel Suarez Training Ground
2nd Place Jacob Orbach-Smith Renzo Gracie
3rd Place Jeremy Wilson Millville BJJ

Teen GI Intermediate Super Heavy Weight
1st Place Jonthan Lesner Maxercise
2nd Place Jacob Orbach-Smith Renzo Gracie

NAGA’s official write up for the event is found here. Congrats to all the competitors!

Leave a Comment

Previous post:

Next post: